Kardiológiai panaszok esetén forduljon orvoshoz!
Ha valakinek a családi kórelőzményeiben szerepelt kardiológiai megbetegedés, ha nagyon stresszes életet él, ha fáradékony, légszomja van, mellkasi panaszai, esetleg ritmuszavarokat érez, akkor mindenképp ajánlatos orvoshoz fordulni, aki előírja egy szív- és érrendszeri állapotot felmérő laboratóriumi vizsgálat elvégzését az egyéb vizsgálatok mellett.
Az erek gyulladása bajt jelez
Az érrendszer vizsgálat része egy részletes vérkép készítése is. Az erek állapotára, az érelmeszesedés mértékére a szakorvos következtetni tud a laboratóriumi eredményekből. Az erek krónikus gyulladására utalhat például az ultraérzékeny CRP adat. A szívkoszorúér-gyulladást “néma gyilkosnak” is mondják, mert hosszú ideig tünetmentes, gyakorlatilag észrevétlen marad. A koleszterinszintek rendszeres ellenőrzésével a terápiák, gyógyszeres kezelések eredményessége is követhető. Az LDL-koleszterin (light density lipoprotein) csökkentése, a HDL-koleszterin (high density lipoprotein) növelése segíthet a szívproblémák és agyvérzések megelőzésében. A gyakoribb testmozgás és az étrend “szívbaráttá” alakítása is tükröződik a laboreredményekben.
Vigyázni kell a szívünkre
Az emberi szervezet érhálózata mintegy százezer kilométer hosszú, a testben körülbelül öt liter vér kering. A szívünk egyetlen nap alatt mintegy százezerszer ver. Életmódunk meghatározza e szervek állapotát, teljesítőképességét. A táplálkozási, folyadékfogyasztási szokások (rostokban, vitaminokban gazdag étrend, a cukros üdítők mellőzése, elegendő folyadék fogyasztása), a rendszeres mozgás (gyalogolni is lehet ám, nem kell mindenhova autóval menni!), a dohányzás elhagyása segíti az érrendszer karbantartását.